Stadion Panatenajski

Ateny – chyba nikt nie ma wątpliwości, że to właśnie ten kraj i to miasto jest kojarzone, oprócz słynnego Partenonu na wzgórzu Akropol, z jeszcze jedną rzeczą, mianowicie ze sportem. To tutaj bowiem w 1896 roku ponownie wskrzeszono ideę Igrzysk Olimpijskich.

Gospodarzem zostały Ateny, choć tak naprawdę w czasach antycznych to nie tutaj, lecz w miasteczku Olimp na Peloponezie odbywały się te spektakularne rywalizacje sportowe. Pierwsze najprawdopodobniej miały miejsce już w 776 roku p.n.e. Co więcej, były one tak ważnym wydarzeniem, że na okres ich trwania przerywano wszystkie wojny, by zapewnić uczestnikom bezpieczeństwo dotarcia na nie. Zaprzestano ich organizacji w pod koniec IV wieku, w czasach rzymskich, gdyż wyparły je bardziej lubiane przez rzymian walki gladiatorów. Turcy z kolei podczas swojej okupacji wykorzystywali stadion jako podręczny kamieniołom marmuru.

Zarezerwuj bilet na stadion Panatenajski

W 1896 roku Stadion Panatenajski ponownie był miejscem organizacji Igrzysk Olimpijskich. Było to niezwykłe wydarzenie, gdyż były to pierwsze od czasów starożytnych Igrzyska Olimpijskie. Oficjalnego ich otwarcia dokonał sam król Grecji Jerzy. Inicjatorem zaś był francuski historyk i pedagog Pierre de Coubertin.

Historia stadionu

Jego początki sięgają IV wieku przed naszą erą. Dokładnie w latach 330-329 pn.e. został wybudowany z inicjatywy Lykurgosa. Zbudowany został w naturalnej niecce pomiędzy dwoma wzgórzami – Agrą i Ardittos, nad rzeką Ilisos. Początkowo obiekt miał drewniane siedzenia, które w 329 roku zgodnie z pomysłem władcy zastąpione zostały marmurem. Stadion miał aż 200 metrów długości i 33 metry szerokości. Również wykorzystanie obiektu na początku było inne, gdyż służył podczas obchodów Panatenajów, czyli święta ku czci bogini Ateny. W 144-140 roku p.n.e. za panowania Heroda Attyka został rozbudowany i przybrał charakterystyczny, istniejący do dziś kształt podkowy. Już wtedy mógł pomieścić około 50 000 widzów. Odbywały się na nim prestiżowe zawody lekkoatletyczne.

Stadion Panatenajski
Stadion Panatenajski w czasie maratonu

Od IV wieku n.e. stadion zaczął niszczeć. Stało się tak za sprawą cesarza Teodozjusza I Wielkiego, który zakazał świętowania Panatenajów, uznając je za relikt pogaństwa. Kazał również zaprzestać organizacji igrzysk. Marmury ze stadionu zaczęto używać do budowy innych budynków.

Przełom przyniósł dopiero wiek XIX. Dokładnie w 1836 roku rozpoczęto pierwsze prace wykopaliskowe. W kolejnych latach podjęto decyzję o odbudowaniu stadionu. Sfinansowania tego przedsięwzięcia podjął się grecki biznesmen i filantrop Georgios Averof. Dzięki temu w latach 1859, 1870, i 1875 odbyły się na nim pierwsze igrzyska sportowe, w których rywalizowali ze sobą Grecy, a rok 1896 zapoczątkował Nowożytne Letnie Igrzyska Olimpijskie.

Stadion Panatenajski obecnie

Bilet wstępu to koszt 5 Euro normalny, 2,5 Euro ulgowy (dzieci do lat 6 wstęp wolny). Podziwiać można wspaniałą bieżnię i trybuny. Obejście go wokół zajmuje trochę czasu 🙂 W końcu może pomieścić blisko 100 tysięcy ludzi!

Bilet wstępu na Stadion Panatenajski zawarty jest w cenie karty iVenture.
Kup kartę iVenture

Ciekawostka

W 1896 roku jako pierwszy wbiegł na niego maratończyk Spridon Luis. Była to niezwykła postać, która zasłynęła właśnie z tego wydarzenia. Przed przystąpieniem do igrzysk nie był nikim znanym.

Stadion Panatenajski

Był zwykłym żołnierzem, którego do wzięcia udziału w maratonie namówił jego dowódca. Spostrzegł, że ten pewnego razu przebiegł 20 kilometrów w niespełna 2 godziny. Po prostu zapomniał swojej szpady na imprezę paradną i w ten sposób pędząc po nią wykroił taką czasówkę. Żeby było śmieszniej, na 30 kilometrze podobno bardzo osłabł, a sił witalnych, wigoru i energii dodała mu szklaneczka wina, którą dostał w przydrożnej tawernie. Na ostatnim okrążeniu towarzyszył mu sam syn króla  – Konstantyn.

Zarezerwuj bilet na stadion Panatenajski

Maraton wówczas ukończył z czasem 2 godziny 55 minut i 20 sekund, a biegaczy, śmiałków pokonujących wtedy ten dystans było zaledwie siedemnastu. Pomysłodawcom  tej dyscypliny był Michel Breal, francuski filolog. Co ciekawe organizatorzy byli na początku temu bardzo przeciwni, uważając, że jest on zbyt morderczy, zbyt szkodliwy dla zdrowia zawodników. Uznano jednak, że skoro ma się odbyć na cześć ważnego wydarzenia historycznego, to odbędzie się na dystansie około 40 kilometrów.

Więcej o maratonie w Atenach przeczytasz w osobnym wpisie:

Maraton w Atenach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *