Stanowisko archeologiczne Likejon powstało dopiero w 1996 roku. Działkę o powierzchni 11 arów państwo greckie przyznało Fundacji V. i E. Goulandris na budowę nowoczesnej świątyni greckiej.
Poprzez wykopaliska ratownicze (czyli takie, które są prowadzone przed rozpoczęciem danej inwestycji, która mogłaby doprowadzić do zniszczenia stanowiska archeologicznego) okazało się, że w tym miejscu w starożytności mieściła się szkoła filozoficzna założona przez samego Arystotelesa (który był uczniem Platona).
Likejon, czyli gimnazjum, zostało założone w IV wieku p.n.e. Dokładnie w 335 roku na pięknym, zielonym terenie pomiędzy rzekami Eridanos i Ilissos, poza murami miasta, przy bramie Diocharous. Teren Likejonu na południowym-zachodzie kończył się przy Olimpiejonie i pozostałych sanktuariach nad brzegiem rzeki Ilissos. Na południu koniec wyznaczała sama rzeka Illissos, a na północy wzgórze Lykabettus i rzeka Erydanus.
Struktura szkoły była zgodna ze standardami Platona. Lekcje dla zaawansowanych uczniów odbywały się wcześnie rano, zaś te dla początkujących późnym popołudniem/wczesnym wieczorem. Filozofii uczono rano, a retoryki późnym popołudniem. Wszystko wśród otaczającej zieleni, podczas długich spacerów. Ćwiczyli również w liceum ateńscy mężczyźni i młodzież w ramach służby wojskowej dla państwa.
Odkryto tu wiele pozostałości po budynkach, jakie się tam znajdowały. Między innymi po palestrze Likejon, na której sportowcy trenowali boks, zapasy i pankrację, czyli połączenie obu tych dyscyplin.
Szkoła ta odegrała bardzo znaczącą rolę w wychowaniu zarówno duchowym jak i fizycznym mężczyzn.
To stanowisko jest tylko wyrywkiem od całości, lecz jednym z najważniejszych miejsc historii ludzkiego ducha. Tu bowiem Arystoteles nauczał przez blisko dwadzieścia lat, w okresie najbardziej produktywnym. To waśnie Arystoteles był i jest uosobieniem ludzkiej mądrości.
Ceny
Rodzaj biletu | Cena |
Normalny | 4,00 euro |
Ulgowy | 2,00 euro |
Bilety darmowe przysługują:
(wymieniamy najważniejsze)
- dzieci i młodzieży do 25 roku z państw UE na podstawie dowodu lub paszportu
- nauczyciele
- niepełnosprawni (co najmniej 80%) oraz ich opiekunowie
- dziennikarze
Dni darmowych wejść
- 6 marca (Pamięci Meliny Mercouri)
- 18 kwietnia (Międzynarodowy Dzień Zabytów)
- 18 maja (Międzynarodowy Dzień Muzeów)
- ostatni weekend września (Europejskie Dni Dziedzictwa Kulturowego)
- 28 października (święto narodowe)
- pierwsza niedziela miesiąca w sezonie zimowym (1 listopada – 31 marca)
Godziny otwarcia
8:00 – 17:00.
Ostatnie wejście o 16:45.
Miejsce nieczynne:
- 1 stycznia
- 1 maja
- Prawosławna Niedziela Wielkanocna
- 25 oraz 26 grudnia
Dojazd
Stacja metra Evangelismos. Dojazd metrem oraz autobusami. Do przejścia 650 metrów.