Plac Syntagma

Plac Syntagma

Plac Syntagma to centralne miejsce Aten. To tu mieści się grecki parlament. Plac jest ważnym punktem komunikacyjnym oraz orientacyjnym da przybywających turystów.

Nazwa placu pochodzi od pierwszej greckiej konstytucji (greckie syntagma = konstytucja) z 1843 roku.

Więcej o greckim parlamencie przeczytasz we wpisie Parlament i Ogrody Narodowe.

Na placu Syntagma mieści się niezwykle oblegana, duża stacja metra. Krzyżuje się tutaj czerwoną linia metra (północ – południe) z niebieską (wschód-zachód). Tu tu na skutek rozbudowy sieci metra odnaleziono bardzo dużo ciekawych atrakcji archeologicznych. Są atrakcyjnie wyeksponowane właśnie na stacji, stąd możemy je podziwiać przed wyjściem na powierzchnię.

To tutaj dojedziemy autobusem X95 z lotniska czy właśnie metrem. Na plac Syntagm dojeżdżają również ateńskie tramwaje, stąd łatwo tu dojechać zarówno od strony Pireusu, jak i wschodniego wybrzeża.

Plac Syntagma to miejsce znane również z relacji telewizyjnych. To tutaj odbywają się liczne manifestacje i pikiety. Czasy współczesne to oczywiście wydarzenia związane z greckim kryzysem.

To tu zbierane są podpisy wielu aktywistów miejskich ze względu na niezwykle tłumnie poruszających się w różnych kierunkach ludzi.

Plac Syntagma - parlament
Grecki parlament w wieczornym ujęciu

Idąc w przeciwną do parlamentu stronę wchodzimy na niezwykle ruchliwą, zwłaszcza w weekendy arterię, gdzie znajdziemy niezliczone sklepy – popularne sieciówki, ale też ekskluzywne sklepy. Do tego oczywiście restauracja i inne punkty gastronomiczne.

Cała okolica placu Syntagma odżyła po 2000 roku, kiedy finalnie ukończono proce związane z rozbudową metra. Wcześniej spora część tego miejsca była wyłączona z ruchu pieszego.

W miejscu,w którym rozpoczyna się arteria, znajduje się duży Mc’Donald.

Deptak ciągnący się od placu Syntagma

Przy tym wszystkim sporo ławeczek oraz cienia, dzięki czemu można odpocząć i poobserwować toczące się tu życie.

Arteria zaprowadzi nas wprost na słynną Plakę, a także plac Monastiraki.

Od północnej strony placu znajdują się słynne, reprezentacyjne hotele, jedne z symboli tej części Aten. Najbardziej znanym jest Grande Bretagne. Jest to neoklasyczna kamienica Antonisa Dimitriosa, która gościła w swojej historii wielu przywódców państw. W dawnych czasach mieściły się tu biura organizatorów pierwszej nowożytnej olimpiady, a w czasach II wojny światowej sztab – najpierw brytyjski, później niemiecki.

Aktualnie cena za pokój dwuosobowy ze śniadaniem to wydatek lekko ponad 1600 PLN / noc 🙂

Hotel Grande Bretagne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *