Grecki parlament

Parlament i Ogrody Narodowe

Centralnym i najbardziej rzucającym się budynkiem na Placu Syntagma jest oczywiście grecki parlament. Neoklasyczna budowla jest dawną rezydencją monarszą.

Więcej o samym Placu Syntagma przeczytacie we wpisie – Plac Syntagma.

Początki pałacu sięgają 1843 roku. Jego budowę zainicjował Otton I Bawarski, pierwszy król nowożytnej Grecji. Ciekawostką jest, że wiek pierwszego króla to zaledwie 17 lat.

Mianowanie Ottona na tron grecki miało związek z uniezależnieniem się od imperium osmańskiego. Jako otwarcie nowego rozdziału w historii zdecydowano właśnie o wzniesieniu nowego budynku władców.

Nowy grecki król nie cieszył się zbyt wielką popularnością. Wielu mieszkańców traktowało go jako kolejnego okupanta. Tym bardziej, że z racji bardzo młodego wieku, władali w jego imieniu regencji sprawujący dyktatorskie rządy. Kulminacyjnym momentem było wystąpienie przeciwko bohaterom walk narodowowyzwoleńczych.

Nastroje zostały wtedy wyciszone przez Jerzego I Greckiego, który pojawiwszy się na balkonie pałacu proklamował nową konstytucję.

Wieczorny widok na parlament

To nowa konstytucja rozszerzyła przywileje demokratyczne ludności, a nieograniczona władza monarsza była systematycznie ograniczana.

Po I wojnie światowej Grecja stała się republiką. Pałac przestał pełnić swoją dotychczasową funkcję, a w 1929 roku został zaadaptowany na potrzeby jednoizbowego parlamentu.

Sporą atrakcją wśród turystów cieszą się Evzoni. Są to członkowie greckiej, reprezentacyjnej formacji wojskowej, którzy w symboliczny sposób na placu przed parlamentem strzegą Grobu Nieznanego Żołnierza. Jest on poświęcony wszystkim Grekom, którzy w długiej historii walczyli o swoją ojczyznę.

Evzoni i Grób Nieznanego Żołnierza pod greckim parlamentem

Ubrani są w charakterystyczne krótkie spódniczki, zaprasowane w 400 fałd. Ma to symbolizować 400 lat okupacji Grecji przez imperium osmańskie. Do tego czerwone czapki oraz białe getry z pomponami. Na nogach charakterystyczne czerwone trzewiki.

Co godzinę odbywa się efektowna zmiana warty i każdy chce uwiecznić ten moment na swoim smartfonie.

Zmiany warty mają miejsce o pełnych godzinach.
Najbardziej uroczystą jest niedzielna o godzinie 11:00.

Wtedy całość zajmuje około 10 minut, a zmiana odbywa się w rytm wojskowej orkiestry.

Na placu można znaleźć niezliczone ilości gołębi. Są tu sprzedawane orzechy, którymi można karmić ptaki. Atrakcją dla turystów są siadających na nich ptaki, które zwabiane są właśnie kupowanymi smakołykami.

Zwiedzanie parlamentu

Jest możliwość zwiedzania parlamentu z przewodnikiem tylko w ciągu trzech miesięcy roku – czerwiec, lipiec, wrzesień.

90 – minutowa wycieczka z angielskim przewodnikiem odbywa się w poniedziałki oraz piątki o 15:00.

Wycieczka jest darmowa!

Należy się zapisać przynajmniej 5 dni wcześniej – visits@parliament.gr.

W mailu należy podać preferowaną datę zwiedzania, swoje imię, nazwisko, email, kraj, telefon, serię i numer paszportu lub dowodu.

Ogrody Narodowe

Na tyłach parlamentu, w ścisłym centrum miasta, rozpościera się wielki teren Ogrodów Narodowych. To bardzo charakterystyczne miejsce na tle miejskiej, wąskiej zabudowy.

Ogród zajmuje powierzchnię ok. 16 ha. Został założony przez królową Amalię, żonę Ottona I.

Wielki park miejski obfituje w dróżki, promenady, jeziorka. Miejsce oblegane przez rodziny z dziećmi, osoby uprawiające sport, czy szukające trochę cienia i spokoju w czasie całodziennego zwiedzania miasta.

Ogrody Narodowe Ateny - Mini Zoo
Mini zoo w Ogrodach Narodowych
Mini Zoo w Ogrodach Narodowych
Mini Zoo w Ogrodach Narodowych

Najbardziej wypielęgnowana część to park w okolicach hali wystawowej Zappeion. Budynek powstał w latach 800. XIX wieku, a jego front upodobniono do antycznej świątyni. To tutaj odbywają się liczne eventy, targi czy szkolenia firmowe. W czasie olimpiady w 2014 roku kwaterowani byli tutaj dziennikarze. Pod budynkiem Zappeionu odbyła się również polska uroczystość, w której braliśmy udział w przeddzień święta 11 listopada.

Więcej o obchodzonym tutaj 100 – leciu odzyskania przez Polskę niepodległości znajdziesz tu – Maraton w Atenach.

Mijając za plecami budynek Zappeion, dochodzimy do ulicy Vasilissis Olgas, skąd fotografowie robią liczne plenery modelkom czy parom. Piękny widok na park, fontannę oraz budynek wystawowy.

Ogrody Narodowe w Atenach - budynek Zappeion
Ogrody Narodowe w Atenach – budynek Zappeion
Ogrody Narodowe w Atenach - budynek Zappeion

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *