Pogoda w Atenach

Na jaką pogodę możesz liczyć w Atenach w konkretnych miesiącach roku? Potrafimy ją choć trochę zobrazować.

Kwiecień

Początek letniego sezonu w Grecji. Zaawansowana polska wiosna. Możemy liczyć się z temperaturami w ciągu dnia w okolicach 20 stopni Celsjusza, ale przez większą część dni dobrze powyżej 20 stopni z piękną, słoneczną pogodą. Wtedy też wszystko kwitnie, więc pięknie zmienia się krajobraz.

Deszcze przelotne, długi dzień – słońce zachodzi w okolicach 19:30.

Maj

Poza dalej zimną wodą w morzu, miesiąc który zawsze jest niesamowicie popularny wśród osób lubiących zwiedzać przy dobrej pogodzie. W maju w Atenach temperatury szybują nawet bliżej 30 stopni Celsjusza w ciągu dnia!

Do późnego wieczora jest jeszcze widno, a słońce wstaje zaraz po 6:00. Dzięki temu w pełni możemy wykorzystać dzień na zwiedzanie. Wszystkie majowe wyjazdy do Grecji mieliśmy zawsze szalenie udanie, dlatego bardzo mocno polecamy.

Lipiec – sierpień

Szczyt wakacyjnego sezonu i największe oblężenie zarówno plaż jak i atrakcji w samych Atenach. Należy pamiętać, że antyczne zabytki stolicy Grecji są na otwartym terenie (w zasadzie poza Nowym Muzeum Akropolu i Narodowym Muzeum Archeologicznym). Mało tego, z racji charakteru tych zabytków, przez cały czas mamy do czynienia ze słońcem.

Warto pamiętać o obowiązkowej wodzie oraz nakryciu głowy.

Październik

Październik w krajach śródziemnomorskich jest określony zawsze idealny do zwiedzania. Jest już zdecydowanie mniej ludzi niż we wrześniu, a pogoda sprzyja – każdego dnia możemy liczyć na przynajmniej 22 stopni Celsjusza w cieniu!

Po gorących trzech wcześniejszych miesiącach, temperatura wody w morzu wynosi ponad 20 stopni. Mogą się zdarzyć przelotne opady deszczu, ale nie wpłyną na twój program zwiedzania.

Listopad

Bardzo spokojny, ale świetny miesiąc na zwiedzanie. Dzień zaczynaliśmy od bluz i czegoś cienkiego na głowę, ale w ciągu dnia w słońcu można było swobodnie przemieszczać się nawet w krótkim rękawie. Temperatura osiąga wtedy w okolicach 20 stopni Celsjusz a w ciągu dnia, ale potarfią się zdarzyć zarówno chłodniejsze, jak i cieplejsze dni! Duża część hoteli na wybrzeżu normalnie funkcjonuje, choć ludzie nastawiają się bardziej na zwiedzanie i spacery wzdłuż wybrzeża. Płatne odcinki plaż są zwyczajnie zamknięte.

Na kąpiele w morzu decydują się jedynie zatwardziali 🙂

W samych Atenach jest spokojniej i nie aż tak gigantycznych kolejek chociażby przy wejściu na Akropol. Podczas tygodniowego wyjazdu ani raz nie natrafaliśmy na deszcz.

Należy pamiętać, że w listopadzie ciemno się robi już o 18:00. Warto wziąć to pod uwagę przy planowaniu ilości dni w Atenach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *