Komunikacja miejska

Komunikację miejską w Atenach stanowią autobusy, trolejbusy, metro, tramwaje, a także kolej podmiejska. Co ważne, na wszystkie środki transportu obowiązują jednakowe bilety, a cała aglomeracja to jedna strefa.

Oznacza to np, że kursując do nadmorskiej Glifady czy Pireusu, przemieszczamy się na bazie standardowych, miejskich biletów.

Więcej o rodzajach i cenach biletów w Atenach przeczytasz we wpisie Bilety komunikacji miejskiej.

Metro

Najbardziej popularny i najszybszy środek komunikacji. Co ważne, dociera ono do wielu dzielnic miasta, jest bardzo zadbane i czyste. W Atenach mamy trzy linie metra. Najstarsza z nich – zielona M1 dojeżdża do Pireusu.

Omonia – najstarsza ateńska stacja metra
Akropolis – nowoczesna stacja metra
Eksponaty znajdujące się na stacji metra Akropolis
Schemat metra oraz linii tramwajowych w Atenach

Tramwaje

Tramwaje stanowią bardzo ciekawy element w ateńskiej sieci komunikacyjnej.

Przystanek tramwajowy
Nowoczesne i komfortowe tramwaje

Autobusy

Jak w każdym dużym mieście, najbardziej rozbudowana siatka połączeń ze względu na docieranie do każdej dzielnicy miasta. Z tego względu turyści z autobusów korzystają tylko wtedy, gdy mieszkają w dzielnicy skomunikowanej z miastem tylko tym środkiem transportu. My podjeżdżaliśmy autobusem do muzeum archeologicznego i potwierdzamy informacje o dużym tłoku w autobusach. Nie mniej ludzie są życzliwi i chętnie podpowiadają w którym miejscu wysiąść.

Rozkłady jazd autobusów znajdziecie na stronie przewoźnika – telematics.oasa.gr/en/#main

Trolejbusy

Komunikacja miejska w wykonaniu trolejbusów to aktualnie 19 linii, w tym jedna nocna. Flora trolejbusów została mocno odnowiona z racji letnich igrzysk olimpijskich w 2004 roku. Od tego czasu na ulicach pojawiło się sporo nowego, niskopodłogowego taboru. Przed 2004 w zasadzie jedynymi trolejbusami w mieście były radzieckie ZIU. Podobnie jak autobusy często stoją w korkach, a turyści korzystają z nich tylko wtedy kiedy naprawdę muszą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *