Lotnisko w Atenach im. Elefteriosa Wenizelosa zostało otwarte zaledwie w 2001 roku. Znajdujący się 25 kilometrów od centrum port lotniczy zastąpił dotychczasowy Ateny – Ellinikon.
Dotychczasowe lotnisko straciło możliwość dalszego rozwoju. Stale rosnąca liczba pasażerów zmusiła władze do porzucenia dotychczasowego i zbudowania całkowicie nowego portu.
Stołeczne lotnisko jest największym w Grecji. Stanowi również główną bazę dla narodowego przewoźnika – Aegean Airlines, które wykonują także loty do Polski – regularne i okazjonalnie czarterowe.
Dzięki budowie na początku 2000 roku, lotnisko może się poszczycić dogodnym dojazdem wieloma środkami transportu. Lotnisko w Atenach posiada chociażby bezpośrednią linię metra, która dojeżdża do centrum miasta.
Lotnisko jest nowoczesne i bardzo czyste. bardzo przyjemnie odpoczywało nam się w strefie wolnocłowej. Sporo miejsca, swobodna przestrzeń.
Stołeczne lotnisko ma długie, ruchome chodniki. Nawet jeśli lecicie z samym podręcznym, dojście do strefy kontroli bezpieczeństwa, a później pod właściwy gate potrafi zabrać kilkadziesiąt minut!
Weźcie to pod uwagę zwłaszcza przyjeżdżając na lotnisko i wracając do kraju. Mieliśmy okazję widzieć osoby ze łzami w oczach, którzy biegną długimi korytarzami….
Liczby
Lotnisko Elefteriosa Wenizelosa obsłużyło w 2019 roku rekordową liczbę pasażerów – ponad 25 milionów. Dzięki temu awansowało na 26. miejsce najbardziej ruchliwych lotnisk w Europie. Dla porównania lotnisko Chopina w Warszawie obsłużyło w 2019 roku niecałe 19 milionów pasażerów.
WiFi
Na lotnisku w Atenach możemy połączyć się bezpłatnie z siecią WiFi. Korzystanie z niej jest ograniczone czasowo do 45 minut.
Zakupy, strefa wolnocłowa
Zrobiła na nas bardzo dobre wrażenie, ze względu na bardzo rozsądne ceny w stosunku do innych lotnisk w Europie. Co ważne, popularna sieciówka Veneti z pieczywem oraz kanapkami na tu swój punkt! Znajduje się przed wejściem na terminal (na zewnątrz), a także w strefie wolnocłowej. Ceny są oczywiście wyższe niż w punktach w Atenach o ok. 1/3.