Lotnisko w Atenach

Lotnisko w Atenach im. Elefteriosa Wenizelosa zostało otwarte zaledwie w 2001 roku. Znajdujący się 25 kilometrów od centrum port lotniczy zastąpił dotychczasowy Ateny – Ellinikon.

Zdjęcia oraz film z opuszczonego lotniska Ateny – Ellinikon możecie znaleźć tu: Lotnisko Ellinikon – dawny port lotniczy.

Dotychczasowe lotnisko straciło możliwość dalszego rozwoju. Stale rosnąca liczba pasażerów zmusiła władze do porzucenia dotychczasowego i zbudowania całkowicie nowego portu.

Stołeczne lotnisko jest największym w Grecji. Stanowi również główną bazę dla narodowego przewoźnika – Aegean Airlines, które wykonują także loty do Polski – regularne i okazjonalnie czarterowe.

Dzięki budowie na początku 2000 roku, lotnisko może się poszczycić dogodnym dojazdem wieloma środkami transportu. Lotnisko w Atenach posiada chociażby bezpośrednią linię metra, która dojeżdża do centrum miasta.

O sposobach dojazdu z oraz na lotnisko wraz z cenami przeczytasz w osobnym wpisie – Dojazd na lotnisko.

Lotnisko jest nowoczesne i bardzo czyste. bardzo przyjemnie odpoczywało nam się w strefie wolnocłowej. Sporo miejsca, swobodna przestrzeń.

Uwaga
Stołeczne lotnisko ma długie, ruchome chodniki. Nawet jeśli lecicie z samym podręcznym, dojście do strefy kontroli bezpieczeństwa, a później pod właściwy gate potrafi zabrać kilkadziesiąt minut!

Weźcie to pod uwagę zwłaszcza przyjeżdżając na lotnisko i wracając do kraju. Mieliśmy okazję widzieć osoby ze łzami w oczach, którzy biegną długimi korytarzami….

Liczby

Lotnisko Elefteriosa Wenizelosa obsłużyło w 2019 roku rekordową liczbę pasażerów – ponad 25 milionów. Dzięki temu awansowało na 26. miejsce najbardziej ruchliwych lotnisk w Europie. Dla porównania lotnisko Chopina w Warszawie obsłużyło w 2019 roku niecałe 19 milionów pasażerów.

WiFi

Na lotnisku w Atenach możemy połączyć się bezpłatnie z siecią WiFi. Korzystanie z niej jest ograniczone czasowo do 45 minut.

Zakupy, strefa wolnocłowa

Zrobiła na nas bardzo dobre wrażenie, ze względu na bardzo rozsądne ceny w stosunku do innych lotnisk w Europie. Co ważne, popularna sieciówka Veneti z pieczywem oraz kanapkami na tu swój punkt! Znajduje się przed wejściem na terminal (na zewnątrz), a także w strefie wolnocłowej. Ceny są oczywiście wyższe niż w punktach w Atenach o ok. 1/3.

Punkt Veneti przed wejściem na lotnisko w Atenach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *