Bilety komunikacji miejskiej

Ateny mają bardzo dobrze rozwiązaną kwestię biletów miejskich. Jest ich tu tylko kilka rodzajów, stąd łatwo wybrać odpowiedni w zależności od długości trwania pobytu.

Całe miasto to jedna strefa. Nawet w nadbrzeżnej części poruszamy się na standardowych biletach. Co ważne, bilety działają zarówno w autobusach, jak i tramwajach czy metrze.

Dzieci

Darmowe przejazdy przysługują dzieciom poniżej 6 lat.
Jak jednak większość osób pisze na forach, oraz to co my doświadczyliśmy na miejscu, Grecy interpretują ten zapis jako poniżej 7 (6,99).

Nawet po okazaniu paszportu dziecka na lotnisku stwierdzono, że przysługuje bezpłatny przejazd z lotniska oraz po mieście (miała wtedy 6 lat i 11 miesięcy).

Bilety ulgowe przysługują dzieciom do 18 lat. Studentom w krajach UE do 25 roku życia.

Aktualnie oferta komunikacyjna wygląda następująco (stan na październik 2021 roku).

Bilet normalny

Jest to bilet 90 – minutowy, więc w jego ramach możemy przesiąść się na inny środek transportu i kontynuować podróż. Nie dotyczy linii lotniskowych oraz ekspresu do Pireusu – X80. Nie kasujemy go drugi raz – bilet przykładamy do czytnika tylko przy rozpoczęciu podróży.

Cena:

normalny – 1,20 euro
ulgowy – 0,50 euro

Bilet dzienny

Upoważnia nas do korzystania ze środków komunikacji publicznej przez 24h od pierwszego skasowania. Nie dotyczy linii lotniskowych, oraz linii ekspresowej X80 kursującej do Pireusu.

Cena:

normalny – 4,1 euro
brak biletów ulgowych

Bilet 5 – dniowy

Świetne rozwiązanie dla osób wybierających się na kilka dni do Aten. Przykładając bilet do czytnika wyświetli się nam informacja o dokładnym terminie ważności.

Co ważne, jest ważny przez 5 kolejnych dni, do końca ostatniego dnia. My swój uruchomiliśmy w czwartek rano, a był ważny do wtorku do końca dnia.

Cena:

normalny – 8,20 euro
brak biletów ulgowych

3 – dniowy turystyczny

Ważny przez 3 kolejne dni. Podobnie jak w/w, ważny na wszystkie środki miejskiego transportu, a także jedna podróż z lotniska i na lotnisko (metro, linie ekspresowe). Ważny również na linię ekspresową X80 do Pireusu.

Cena:

normalny – 20,00 euro
brak biletów ulgowych

Lotniskowe linie ekspresowe

Bilety dla osób chcących dostać się z lotniska do miasta oraz z miasta na lotnisko. Na linie ekspresowe obowiązują osobne bilety.

Więcej o komunikacji z lotniskiem piszemy we wpisie – Dojazd z lotniska.

Cena:

normalny – 5,50 euro
ulgowy – 2,70 euro

Metro z lotniska

Bilet na jedną podróż z lub na lotnisko metrem bądź koleją podmiejską. Jest to bilet 90 – minutowy i można na nim przesiąść się mieście np na autobus czy tramwaj. Istnieje możliwość kupienia biletów ze zniżką – bilet dwustronny lub w pakiecie dla dwóch oraz trzech osób.

Można również zakupić bilet lotniskowy w niższych cenach do najbliższych stacji – Koropi, Kantza, Pallini.

Cena:

normalny – 9,00 euro
ulgowy – 4,50 euro

Cena:

bilet dwustronny – 16,00 euro

Cena:

bilet z oraz na stacje Koropi, Kantza, Pallini normalny – 5,50 euro
bilet z oraz na stacje Koropi, Kantza, Pallini ulgowy – 2,70 euro

Oczywiście nie rozpisujemy już cen biletów miesięcznych czy kwartalnych. Domyślnie zdecydowana większość osób odwiedzających stronę jest zainteresowana góra kilkudniowym pobytem.

Gdzie kupić?

W kioskach na przystankach, w automatach na stajach metra, a także automatach przystankach tramwajowych (podczas naszego pobytu nie działały). Punkt operatora miejskiego transportu – ΟΑΣΑ znajduje się również na lotnisku przy przystanku linii ekspresowych.

Automaty do zakupu biletów posiadają wersję grecką oraz angielską.

Automaty zakupu biletów na stacji metra

Zobacz również:

Komunikacja miejska Dojazd z lotniska

7 comments on «Bilety komunikacji miejskiej»

 1. Tomasz pisze:

  Jak długo jest ważny bilet dwustronny na metro z lotniska? Czy przylatując we wtorek mogę na nim wrócić na lotnisko w sobotę?

  1. tomek pisze:

   Dwustronny jest ważny zaledwie 48h, dlatego w Twoim przypadku się nie sprawdzi.

 2. misiak pisze:

  To są ceny aktualne na 2021 rok?
  Chodzi o transfer z lotniska metrem do Acropoli, rozumiem że dojeżdżam najpierw do Syntagma i przesiadam się do metra jedną do Acropoli na tym samym bilecie?

  1. tomek pisze:

   Ceny zaktualizowaliśmy na rok 2021, ciut staniały w stosunku do poprzednich lat.
   Tak, linią metra z lotniska dojedziesz na Plac Syntagma, tam możesz przesiąść się na czerwoną linię numer 2 i podjechać jedną stację na Acropoli. Możesz również z placu Syntagma pójść po prostu na nogach – 850 metrów do przejścia.

 3. Ola pisze:

  Rozumiem, że ze stacji Koropi mogę już kupić bilet 5 dniowy na metro i podróżować wszystkimi liniami, na przykład żółtą do Neratziotissa? Dziękuje

 4. Andrzej pisze:

  Chciałbym jeszcze się upewnić bilet turystyczny 3 dni jest ważny do końca dnia, czyli jeśli rozpocznę go w piątek o 12:00 to mogę jeździć do poniedziałku do 23:59? Dziękuję za info

 5. komunikacja Ateny pisze:

  jak kupić online bilet 5 dniowy,pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *