Lotnisko Ateny

Dojazd z lotniska

Nowe lotnisko w Atenach jest oddalone o ok. 30 kilometrów od centrum miasta. Jest jednak wiele dogodnych sposobów dojechanie nie tylko do centrum, ale również nadmorskiej Glifady, Elleniko czy Pireusu.

Więcej o porcie lotniczym we wpisie Lotnisko w Atenach

Autobus

Połączenia obsługują linię ekspresowe z prefiksem „X”. Istnieją cztery linie obsługiwane przez miejską spółkę Oasa. Przystanek znajduje się na prawo po wyjściu z hali przylotów. Charakterystyczna jest tu budka, w której kupujemy bilety.

Uwaga! Na niektórych stronach podawana jest możliwość zakupu biletów u kierowcy – ci jednak kierują właśnie do budki znajdującej się na przystanku.
Punkt sprzedaży biletów autobusowych na lotnisku w Atenach

Zdarza się, że turyści tratują ją przy okazji jako punkt informacyjny dotyczące lokalnej komunikacji, wiec stojąc w kolejce uzbrajamy się w cierpliwość. Istnieje możliwość płatności gotówką, a także kartą.

Linie:

X93 – kurs do dworca autobusowego Kifisos
X95 – kurs na plac Syntagma
X96 – kurs do Pireusu, wzdłuż wybrzeża (Glifada)
X97 – stacja metra Elleniko

Czas przejazdu jest bardzo zróżnicowany w zależności od korków. Do Glifady jechaliśmy ok. godzinę. Do centrum lekko ponad godzinę, ale czasem dojazd np. na plac Syntagma może zająć prawie 2 godziny. To ważne przy planowaniu zwłaszcza powrotu na lotnisko.

Szczegółowe rozkłady znajdziemy na stronie przewoźnika – oasa.gr. Częstotliwość linii jest spora. Od 15 do 30 minut.

Cena przejazdu

bilet normalny – 6,00 euro
bilet ulgowy – 3,00 euro

Metro

Bardzo wygodny i szybki sposób dotarcia do miasta. Długa niebieska nitka łącząca się siecią ateńskiego metra – na placu Syntagma krzyżuje się z czerwoną, najstarszą linią, a na placu Monastiraki z zieloną.

Cena przejazdu

bilet normalny: – 10,00 euro
bilet ulgowy: – 5 euro

Szczegółowe informacje o cenach metra i możliwości kupowania łączonych biletów – Bilety komunikacji miejskiej.

Metro odjeżdża z hali odlotów, stąd przylatując do Aten kierujemy się znakami. Świetnie się zatem sprawdza dla osób jadących z miasta na lotnisko. Czas przejazdu do centrum Aten wynosi ok. 40 minut.

Istnieje również możliwość w niższych cenach podjechanie tylko do trzech najbliższych stacji. Szczegóły we wpisie Bilety komunikacji miejskiej.

Metro kursuje codziennie od 6:00 do 23:30. Jeździ co 30 minut minut. Bilety kupujemy w automatach oraz kasujemy przed wejściem do metra w kasownikach.

Bilet jest ważny 90 minut od skasowania, stąd możemy się przesiąść na komunikację publiczną w Atenach – metro, autobus czy tramwaj.

Osoby chcące skorzystać z metra mogą ponadto rozważyć możliwość zakupu 3 – dniowego biletu turystycznego, w którego cenie jest dojazd z oraz na lotnisko. SzczegółyBilety komunikacji miejskiej.

Pociąg

Stacja kolejowa znajduje się w tym samym miejscu co metro. To atrakcyjne rozwiązanie zwłaszcza dla osób podróżujących poza Ateny – do Pireusu, Koryntu, Patry czy innych części Grecji.

Nas domyślnie interesują Ateny, więc przejazd do miasta odbywa się co ok. godzinę. Można dojechać zarówno do centrum jak i na stacje, które są podłączone do sieci metra. Pociąg będzie przede wszystkim świetnym rozwiązaniem dla osób mających nocleg w północnej części miasta (Ano Liosia).

Dokładny rozkład oraz ceny sprawdzicie na stronie przewoźnika:
www.trainose.gr/en/

Shuttle Bus

Bardzo komfortowe rozwiązanie. Autobus bądź busik zabiera nas spod terminala i zawozi do wskazanego przez nas hotelu w Atenach. Dotyczy ro również Pireusu oraz miejscowości znajdujących się na wybrzeżu. Jest to rozwiązanie pomiędzy transportem miejskim, a taksówką.

Pracownicy firmy czekają nas nas w hali przylotów, pomagają z bagażami.

Transfery do Aten trwają ok. 45 minut. Różnica miedzy taksówką jest taka, że w busie bądź autobusie mogą znajdować się z nami inni współpodróżni, którzy będą rozwożeni do swoich hoteli. Dlatego dokładne trasy przejazdów ustalane są na bieżąco.

Cena przejazdu

bilet normalny – 18,00 euro / osoba
brak biletów ulgowych

Zarezerwuj Shuttle Bus online

Taksówka

Jak zwykle najwygodniejszy, ale też najdroższych środek komunikacji. Jest ustalona stała cena za przejazd. Jak to z taksówkarzami, warto się upewnić, czy ma włączony taksometr, a także ustawiony jest na strefę I. W przypadku 4 osób koszt taksówki może wyjść porównywalnie chociażby z metrem.

Taryfa dzienna obowiązuje w godzinach 05:00 – 24:00, nocna 00:00 – 05:00.

Cena

Lotnisko – centrum Aten – 38 euro dzienna, 54 euro nocna
Lotnisko – Pireus – 50 euro dzienna, 70 euro nocna
Lotnisko – Glifada – 35 euro dzienna, 45 euro nocna

15 comments on «Dojazd z lotniska»

 1. Mariola pisze:

  Czy o 23:30 wsiądę jeszcze w metro na lotnisku czy o 23:30 jest już koniec rozkładu?

  1. tomek pisze:

   Wsiądziesz.
   Dokładnie 0 23:32 odjeżdża z lotniska ostatni skład.

  2. Przemek pisze:

   jesli wylot do Polski mam w niedziele o g.10 rano to metrem dostane sie, skoro zaczyna swoj kurs o 6 rano. nadal to aktualne?

 2. Piotr pisze:

  Witajcie,czy jest jakaś komunikacja miejska (np.autobus) z lotniska do Rafiny?
  Pozdrawiam

 3. Webez pisze:

  Witajcie jak najlepiej dojechać w godzinach popołudniowych z lotniska do centrum Aten ( okolice akropolu) ?

  1. Andrzej pisze:

   przylatuję z rodziną do Aten. W Atenach będę około 11.00tej. Jak mogę dostać się do Tolo? Czy może najpierw pociągiem do Koryntu, a potem…?
   Dziękuję

 4. Marcin pisze:

  Witam. Przylatuje do Aten w niedziele około 10.10. Wylot mam w środę około 11.00. Czy jeśli kupię bilet 3 dniowy turystyczny to będę mógł poruszać się środkami komunikacji oraz na lotnisko i z lotnika przez te wszystkie dni? jest to bilet 3 dniowy ale czytałem że ktoś miał od wtorku to mógł jeździć do piątku.

  1. Pat pisze:

   Bilet działa 72 godziny więc bez problemu powinno się udać.

 5. jolpap pisze:

  jak dostać się z lotniska w Atenach do Volos chcę popłynąć do skiathos?

 6. jacek pisze:

  Samolot z Modlina ląduje 23.30 a jak sie opóźni, to czym dojchac do centrum Aten?

 7. Magda pisze:

  Cześć,
  czy istnieje opcja dojechania z lotniska do centrum Aten w ramach biletu 5-cio dniowego lub jednorazowego? Idąc kawałek dalej, aby móc skorzystać z przejazdu w ramach biletu?
  W większości europejskich miast tak to funkcjonuje czy również w Atenach jest szansa na takie rozwiązanie?

  1. Paweł pisze:

   i jak udało Ci się tak pojechać?

 8. Miro pisze:

  Witam czy ktoś może podpowiedzieć czym lepiej jest się dostać z lotniska do hotelu Marina Hotel w godz ok poludnia czy metro czy autobus ? pozdrawiam

 9. Joanna pisze:

  Witam.posiadam legitymację niepełnosprawności unijną.czy przysługuje mi zniżka na przejazdy komunikacją w Atenach?

 10. Adam L pisze:

  Czy z Pireusu mogę dojechać tramwajem na plażę Glyfada na bilecie 5-dniowym ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *