Narodowe Muzeum Archeologiczne

Jest to największe muzeum w Grecji, a co więcej, zaliczane jest do grona najważniejszych muzeów na całym świecie. Zgromadzonych jest w nim ponad 11 000 eksponatów, więc wybierając się do niego, wygospodarujcie sobie w Waszym planie zwiedzania przynajmniej dwie pełne godziny.

Kup bilet do Narodowego Muzeum Archeologicznego

Zainteresowani mogą spędzić tu dużo więcej czasu. Polecamy je każdemu, nawet tym, którzy nie są specjalnie miłośnikami sztuki. Po prostu będąc w Atenach szkoda by było go nie zobaczyć. To absolutny „must see”, podobnie jak Akropol.

Narodowe Muzeum Archeologiczne Ateny
Narodowe Muzeum Archeologiczne

Jego początki sięgają 1829 roku, a zatem już po wyzwoleniu Grecji spod okupacji tureckiej. Było to pierwsze muzeum w nowo powstałym państwie. Pierwszą siedzibą był sierociniec Aigina. Pierwotnie miały się w nim znajdować tylko eksponaty pochodzące z najbliższej okolicy, z wykopalisk, głównie z Attyki i jej okolic, z prac prowadzonych w XIX wieku. Czas jednak pokazał, że stało się ono placówką dużo bardziej rozbudowaną, w której skład weszły również eksponaty z innych regionów nie tylko kraju, ale i ze świata.

Ich liczba ciągle rosła, dlatego do 1858 roku trzeba było je przenosić do różnych sal wystawowych. Konieczne stało się wybudowanie dla nich jednego, wielkiego, oddzielnego obiektu.

Kup bilet do Narodowego Muzeum Archeologicznego

Tak w latach 1866-1869 powstał neoklasycystyczny budynek przy 28 Oktovirou 44, wg. projektu L.Lange. Później udoskonalony i ukończony przez Ernesta Zillera. Przedsięwzięcie zostało sfinansowane zarówno ze środków rządowych (dla Greckiego Towarzystwa Archeologicznego) oraz przez Nikolaosa Vernardakisa (bogatego emigranta z Rosji).

Eksponaty znajdujące się w muzeum to okres od czasów prehistorycznych do czasów późnej starożytności. Ukazują kulturę i sztukę, która współcześnie zachwyca ludzi na całym świecie.

Powierzchnia to aż 8 000 metrów kwadratowych, w skład których wchodzą zarówno salony, wielkie sale, jak i kilkadziesiąt pokoi. Wiele stanowisk połączonych jest z nowoczesnymi multimediami, dzięki którym doznania estetyczne są jeszcze silniejsze i informacje o danym obiekcie bardziej dostępne i czytelne.

Jeżeli nie szczegółowo, to warto chociażby przespacerować się przez całe muzeum, nie pomijając żadnej z pięciu stałych ekspozycji, które podzielone są następująco:

  • zbiór prehistoryczny
  • kolekcja prac rzeźbiarskich
  • kolekcja garncarstwa
  • kolekcja metaloplastyki
  • kolekcja starożytnych egipskich i i wschodnio-greckich dzieł sztuki

Zbiór prehistoryczny

Zawiera on dzieła wielkich starożytnych cywilizacji, które rozwijały się w basenie morza Egejskiego. Eksponaty te datuje się na okres od 6000 lat p.n.e. do 1050 lat p.n.e. Jest to neolit cykladzki i mykeński. Znajdują się tu również przedmioty z prehistorycznej osady Thira.

Kolekcja prac rzeźbiarskich

Podziwiać tu możemy rzeźby starożytnej Grecji (od  VII wieku p.n.e.aż  do V wieku n.e.)

Kolekcja garncarstwa

To kolekcja garncarstwa i wyroby z ceramiki z XI wieku oraz kolekcja małych artefaktów. 

Kolekcja metaloplastyki

W tym dziele również znajduje się szereg zachwycających unikatowych dzieł jakimi są okazałe posągi, figury, ale też i miniaturowe dzieła sztuki.

Narodowe Muzeum Archeologiczne

Kolekcja starożytnych egipskich i i wschodnio-greckich dzieł sztuki

Wystawa prezentuje dzieła egipskie i wschodnio-greckie z okresu od przedromańskiego (5000 lat p.n.e.) do czasów podboju rzymskiego.

Warto jeszcze wspomnieć, że początkowo muzeum nosiło nazwę Muzeum Centralne. Zmieniona ona została na obecną: Narodowe Muzeum Archeologiczne w 1881 roku przez ówczesnego premiera Grecji Charilaosa Trikupisa.

Ciekawostką jest również jest to, że podczas II wojny światowej eksponaty ukryto. Uczyniono to na wypadek ewentualnej kradzieży lub po prostu ich zniszczenia. Zabezpieczone, w zapieczętowanych skrzyniach, zakopano lub ukryto w grotach skalnych. Po zakończeniu wojny na nowo ujrzały światło dzienne dzięki dyrektorowi muzeum Kristosowi Karouzosowi. Architekt P. Karantoninos zaprojektował na nowo przestrzeń muzealną.

Z całości wspaniałości jakie mieliśmy okazję podziwiać na zawsze pozostaną nam w pamięci dwa eksponaty. Jest to posąg Zeusa czy Posejdona i Jeździec z Artemizjon.

Posąg Posejdona lub Zeusa

Lub, bo tego dokładnie nie wiadomo. Odnaleziony został w morzu nieopodal Eubey. Odlany jest z brązu i przedstawia on Boga stojącego w wielkim kroku z lewą ręką wyciągniętą do przodu, zaś w prawej trzyma trójząb lub piorun, w geście ciśnięcia nim do przodu.

Perfekcyjnie ukazuje on anatomię jak i moment ruchu. Słynny na całym świecie należy do jednego z niewielu tak dobrze zachowanych posągów z okresu wczesnego okresu klasycznego. Datuje się jego powstanie na około 460 rok p.n.e. Jego twórca choć niestety nieznany, z pewnością był rzeźbiarzem najwyższej klasy.

Statua z brązu Zeusa lub Posejdona

Dżokej na koniu – Jeździec z Artemizjon

Ponownie okolice wyspy Eubey. W latach 20-stych XX wieku został on w kawałkach wydobyty z wraku statku. Jego powstanie szacuje się na rok około 140 p.n.e. Zachwyca wykonaniem z niesłychaną starannością o szczegóły. Ukazuje dynamikę jazdy oraz wysiłek zarówno konia jak i chłopca.

Jeździec z Artemizjon
Jeździec z Artemizjon

Pomimo, że był w kawałkach, oraz że brakuje kilku elementów, udało się go połączyć w jedną całość w 1971 roku. Jeżeli się uważnie przyjrzycie, brakuje m.in. wodzy, którą trzymał chłopiec lewą ręką oraz bata, którym okładał konia, trzymając go w prawej ręce. Warto przystać przy nim trochę dłużej.

Ceny biletów

Sezon zimowy 1 listopada – 31 marca

Rodzaj biletu Cena
Normalny 6,00 euro
Kup bilet do Narodowego Muzeum Archeologicznego

Sezon letni 1 kwietnia – 31 października

Rodzaj biletu Cena
Normalny 12,00 euro
Kup bilet do Narodowego Muzeum Archeologicznego

Bezpłatnie:

  • dla osób do 18 lat za okazaniem dowodu lub paszportu
  • dla studentów z krajów UE (za okazaniem legitymacji)
  • przewodnicy
  • opiekunowie osób niepełnosprawnych

Bezpłatne dni dla wszystkich:

  • 6 marca (Pamięci Meliny Mercouri)
  • 18 kwietnia (Międzynarodowy Dzień Zabytów)
  • 18 maja (Międzynarodowy Dzień Muzeów)
  • ostatni weekend września (Europejskie Dni Dziedzictwa Kulturowego)
  • 28 października (święto narodowe)
  • pierwsza niedziela miesiąca w sezonie zimowym (1 listopada – 31 marca)

Godziny otwarcia

Sezon zimowy 1 listopada – 31 marca

Dzień tygodnia Godzina
Wtorek 13:00 – 20:00
Środa – poniedziałek 9:00 – 16:00

Sezon letni 1 kwietnia – 31 października

Dzień tygodnia Godzina
Wtorek 12:30 – 20:00
Środa – poniedziałek 8:00 – 20:00

Muzeum nieczynne:

  • 25 – 26 grudnia
  • 1 stycznia
  • 25 marca
  • Prawosławna Niedziela Wielkanocna
  • 1 maja

Jak dojechać?

Metro, kolej elektryczna: stacja Omonia (800 metrów), stacja Victoria (600 metrów)
Autobusy: Β5, Α6, Β6, Ε6, Α7, Β7, Ε7, Α8, Β8, Α12, Β12, Γ12, Ε12, 022, 035, 046, 060, 200, 224, 605, 608, 622
Autobus turystyczny: przystanek Narodowe Muzeum Archeologiczne
Trolejbus: 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 13, 14

Narodowe Muzeum Archeologiczne nie posiada na swoim terenie parkingu dla samochodów. Najbliższe parkingu na ulicach Mpoumpoulinas, Zaimi oraz na alei Alexandras.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *