Ateńska Triada

Niedaleko od Placu Syntagma, przy Placu Panepistimou (również przy tym placu mieści się stacja metra o tej samej nazwie) – mieszczą się trzy budynki, nazywane potocznie przez miejscowych „ateńską triadą”, lub „ateńską trylogią”. Składają się an nią trzy budynki, wszystkie powstałe w XIX wieku. Są to:

  • Grecka Biblioteka Narodowa,
  • Uniwersytet Ateński,
  • Akademia Ateńska

Kamień węgielny pod pierwszym z nich (Uniwersytetem), został wmurowany osobiście przez króla Otton I 2 lipca 1839, a budowę wszystkich trzech ukończono w 1860roku.

Pomimo, iż są to obiekty, których nie zwiedza się wewnątrz (poza otwartą kilka lat temu częścią Akademii) , to jednak warto podejść, czy podjechać metrem, by je zobaczyć.

Akademia Ateńska

Największe wrażenie robi  budynek Akademii Ateńskiej – patrząc od strony ulicy jest to pierwszy budynek po lewej stronie. Zaczął powstawać jeszcze za panowania króla Ottona I, w 1859 roku.

Akademia Ateńska

Formalnie Akademia Ateńska, która jest najważniejszym ośrodkiem naukowym w kraju, powstała w 1926 roku na cześć pierwszej, założonej przez Platona w IV wieku p.n.e. (prawdopodobnie około 386 roku). Ten budynek uważany jest za najpiękniejszą budowlę neoklasycystyczną nie tylko w Grecji, ale i na całym świecie. Zdobią ją piękne schody,

W 2017 roku udostępniono dla zwiedzających Salę Plenarną, którą zdobią malowidła Christiana Griepenkerla. Powstały one w latach 1878-1880 i składają się z 8 odsłon na łącznej długości 50 metrów. Ich przewodnim motywem jest mit o Prometeuszu. W podziemiach zaś znajduje się biblioteka ze zbirem blisko 210 tysięcy ksiąg. Najstarszy egzemplarz pochodzi z 1494 roku.

Uniwersytet Ateński

Ten prostokątny budynek został zaprojektowany przez Christiana Hansena. Prace przy jego budowie trwały w latach 1839-1864. W porównaniu do swoich sąsiadów wygląda skromniej i znacznie praktyczniej. Jego fasada składa się z portyku (ganku kolumnowego), ozdobionego murem, gigantycznym freskiem autorstwa Karla Rahla. Przedstawia on starożytnych greckich mędrców i nauczycieli.  W portyku wejściowym zastosowano kolumny w porządku jońskim, pozostałe to prostokątne filary, a całość zwieńczona jest frontonem.

Uniwersytet Ateński

Przed budynkiem stoją pomniki przedstawiające Rigasa Feraiosa (narodowego męczennika, pisarza, myśliciela politycznego i rewolucjonisty),  św. Grzegorza V (patriarchę Konstantynopola), Adamantiosa Koraisa (greckiego językoznawcę) i Joanisa Kapodistriasa (pierwszego gubernatorem niezależnej Grecji).

Grecka Biblioteka Narodowa

Z tej „neoklasycystycznej trylogii” zbudowana została jako ostatnia, pod koniec XIX wieku. Jej projektantem był Duńczyk, Theophil Hansen, który wzorował się propylejami na Akropolu.  

Grecka Biblioteka Narodowa

Dlatego biblioteka zbudowana  jest  w stylu doryckiej świątyni, otoczona dwoma skrzydłami. Cała zbudowana jest z pentelowego (czyli czysto białego)marmuru. Brak w niej rzeźb i ozdób. Do głównych drzwi prowadzą kręte schody, a pomnik pomiędzy nimi przedstawia kupca Panaghisa Athanassiou Vallianosa, który był jednym z dobroczyńców biblioteki.

W  środku oczywiście znajdują się bogate zbiory ksiąg, map, rękopisów i gazet. Głównie w języku greckim, ale także i w innych. Na szczególną uwagę zasługują liczące już ponad 1400 lat greckie manuskrypty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *