Keramejkos to dawna starożytna dzielnica Aten, która usytuowana była na północny-zachód od Akropolu. Zamieszkiwali ją głównie rzemieślnicy wyrabiający artykuły ceramiczne.
To tutaj można zobaczyć starożytne mury, które kiedyś otaczały miasto. Do naszych czasów ocalała również główna brama, której po obu stronach niegdyś towarzyszyły dwie wieże, pełniące funkcję obronną. Mniej więcej po środku stanowiska zachowała się także Święta Droga (Iera Odos), a w zasadzie jej fragment. Droga ta nazywana była świętą, gdyż prowadziła wprost na Świętą Skałę Akropolu.
Zarezerwuj wejście do KeramejkosWzdłuż świętej drogi ciągnie się kanał, którym kiedyś płynęła rzeka Iridanos. To ona zapewniała mieszkańcom złoża gliny, z których później tworzyli naczynia i rzeźby.
Cmentarz Keramejkos
Na stanowisku tym uwagę przykuwają przede wszystkim groby. To dlatego, że cmentarz miejski znajdował się poza murami miasta. Najstarsze z nich pochodzą ze wczesnej epoki brązu (czyli z lat 2700-2000 p.n.e.). Na skraju cmentarza mieszkańcy Aten zbudowali kwadrat, który wykorzystywany był do rytuałów oraz imprez sportowych ku czci zmarłych.
Podziwiane przez nas nagrobki nie są jednak oryginałami. Zastąpiono je tutaj kopiami, a oryginalne zobaczyć możemy w budynku muzealnym Keramikos, choć zdecydowanie większą część w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Atenach.
Zarezerwuj wejście do KeramejkosW budynku muzealnym w Keramejkos zgromadzone są przede wszystkim nagrobki, które ozdabiane były przepięknymi rzeźbami i płaskorzeźbami. W środku, w grobach, znaleziono również liczne wazony, biżuterię i inne przedmioty, z którymi pochowano zmarłych. Miały im one towarzyszyć w życiu pozagrobowym. Stan w jakim się zachowały, dbałość o szczegóły, kolorystyka, zachwycają nas do dziś.
W Keramejkos odnaleziono również groby zbiorowe, w których pochowani byli wspólnie i mężczyźni, kobiety i dzieci. Pochówek ten datuje się na lata 429-426, czyli czas, kiedy Ateny nawiedziła wielka zaraza. Zmarłych od zarazy było wtedy tak wielu, że ówczesne władze zdecydowały się na szybki zbiorowy pochówek.
Zwiedzanie
Jednorazowy bilet wstępu to koszt 8 Euro/os dorosła, 4 Euro/os bilet ulgowy.
Zarezerwuj wejście do KeramejkosBilety darmowe przysługują:
(wymieniamy najważniejsze)
- dzieci i młodzieży do 25 roku z państw UE na podstawie dowodu lub paszportu
- nauczyciele
- niepełnosprawni (co najmniej 80%) oraz ich opiekunowie
- dziennikarze
Dni darmowych wejść
- 6 marca (Pamięci Meliny Mercouri)
- 18 kwietnia (Międzynarodowy Dzień Zabytów)
- 18 maja (Międzynarodowy Dzień Muzeów)
- ostatni weekend września (Europejskie Dni Dziedzictwa Kulturowego)
- 28 października (święto narodowe)
- pierwsza niedziela miesiąca w sezonie zimowym (1 listopada – 31 marca)
Godziny otwarcia
Codziennie od 08:00 do 17:00.
Ostatnie wejście możliwe o 16:45.
We wtorki Keramejkos czynny od 10:00.
Jak dojść do cmentarza?
Dostanie się do niego również nie problematyczne, gdyż znajduje się zaledwie w odległości 1,1 km od greckiej Agory, czyli z google 13 minut pieszo.
Komunikacja publiczna:
Metro – stacja Kerameikos
Autobus: 049 (plac Omonia – Pireus)
Trolejbus: 21 (stacja Gazi)
Kolej (ISAP): stacja Thiseion