Agora rzymska została zbudowana w I wieku p.n.e. za panowania Juliusza Cezara i Cezara Augusta – dzięki darowiznom od dwóch cesarzy. Wejściem na rynek była Brama Atheny Archegetis, czyli Brama Ateny Rządzącej. Jest to dorycki portal datowany na 10 rok p.n.e.
Charakteryzował się dużą kolumnową konstrukcją, przypominającą przód świątyni (znajduje się na zachodnim krańcu stanowiska archeologicznego). Za czasów panowania cesarza Hadriana plac został wyłożony marmurowymi płytami.
Podobnie jak grecka agora, tak i to stanowisko archeologiczne jeszcze do XIX wieku było całe pokryte domami. Czasem na starych obrazach można jeszcze odnaleźć widok Bramy Ateny wyrastający z otaczających ją budynków. Większość tych budynków pochodziła z okresu bizantyjskiego i tureckiego, zatem zniszczenie ich by odsłonić rzymską agorę było zniszczeniem również historycznej części miasta.
Działania te rozpoczęto w 1837 roku, a podjęło je Greckie Towarzystwo Archeologiczne. Prace trwały do XX wieku.
Oprócz Bramy Ateny Rządzącej na stanowisku tym znajduje się bardzo charakterystyczny, ośmioboczny budynek, tzw. Wieża Wiatrów.
Należy on do najlepiej zachowanych budynków starożytnych Aten. Budowla została odkopana w XIX wieku przez ww. Greckie Towarzystwo Archeologiczne. Budynek najprawdopodobniej został zaprojektowany przez Andronika z Cyru, a jego powstanie datuje sie na 50 rok p.n.e., aczkolwiek według drugiej tezy na II wiek p.n.e.
Mierzy 12 metrów wysokości i była zwieńczona 8 metrowym wskaźnikiem kierunku wiatru na szycie którego ruchomy posążek Trytona wskazywał jego kierunek. Zbudowana z marmuru, wewnątrz kryje zegar, który dzięki skomplikowanemu systemowi hydraulicznemu podawał czas. Jego zbiorniki znajdowały się nie tylko wewnątrz samej budowli, ale również na stokach okolicznych wzniesień. W środku znajduje się też 9 zegarów słonecznych.
Niesamowite wrażenie robią fryzy umieszczonym w każdej ze ścian. Przedstawiają one sześć rodzajów wiatrów:
- Boreasza – z północy
- Kajkiasa – z północnego-wschodu
- Apeliotesa – ze wschodu
- Eurosa – z południowego-wschodu
- Notosa – z południa
- Lipsa – z południowego-zachodu
- Zefira – z zachodu
- Skirona – z północnego-zachodu
W okresie wczesnego chrześcijaństwa służyła jako dzwonnica, a wodę z wieży wykorzystywano do chrzczenia nawróconych.
W obrębie tego stanowiska (po północnej stronie) znajduje się jeszcze turecki meczet Fethiye Djami (Dżami) – czyli Meczet Zdobywców. To jeden z najstarszych zabytków osmańskich w Atenach.
Meczet został zbudowany w 1456 roku z rozkazu Mehmeda II Zdobywcy (Sułtana Imperium Osmańskiego) na ruinach wczesnochrześcijańskiej bazyliki. Podczas okupacji weneckiej został na pewien czas przekształcony w kościół katolicki pod wezwaniem Dionizy Areopagit.
W 1821 roku, po wojnie o Niepodległość Grecji, wykorzystywany był już nie jako świątynia, lecz szkoła dla Filomousos Eteria, czyli Towarzystwa Przyjaciół Muz. Później służył również jako obiekt wojskowy, a następnie więzienie. Od lat 60-tych XX wieku używany był głównie jako magazyn dzieł archeologicznych.
Budynek meczetu nigdy nie został w pełni odrestaurowany, aż do 2017 roku, kiedy został on otwarty dla odwiedzających. Pomimo, iż otwarty jako muzeum, wydarzeniu temu towarzyszyły duże kontrowersje. Niektórzy podkreślali, że został on wybudowany w podziękowaniu za zdobycie przez Turków Konstantynopola, dzisiejszego Stambułu, jednak urzędnicy odpowiedzialni za zabytki podkreślają, że w tej świątyni muzułmańskiej nie będą odbywać się modlitwy.
Ceny
Sezon zimowy 1 listopada – 31 marca
Rodzaj biletu | Cena |
Normalny | 6,00 euro |
Ulgowy | 3,00 euro |
Sezon letni 1 kwietnia – 31 października
Rodzaj biletu | Cena |
Normalny | 8,00 euro |
Ulgowy | 4,00 euro |
Bilety darmowe przysługują:
(wymieniamy najważniejsze)
- dzieci i młodzieży do 25 roku z państw UE na podstawie dowodu lub paszportu
- nauczyciele
- niepełnosprawni (co najmniej 80%) oraz ich opiekunowie
- dziennikarze
Dni darmowych wejść
- 6 marca (Pamięci Meliny Mercouri)
- 18 kwietnia (Międzynarodowy Dzień Zabytów)
- 18 maja (Międzynarodowy Dzień Muzeów)
- ostatni weekend września (Europejskie Dni Dziedzictwa Kulturowego)
- 28 października (święto narodowe)
- pierwsza niedziela miesiąca w sezonie zimowym (1 listopada – 31 marca)
Godziny otwarcia
8:00 – 17:00.
Ostatnie wejście o 16:45
Miejsce nieczynne:
- 1 stycznia
- 1 maja
- Prawosławna Niedziela Wielkanocna
- 25 oraz 26 grudnia