Muzeum Benaki

Choć Muzeum Benaki, a dokładnie Muzeum Kultury Greckiej nie zajmuje czołowych miejsc w przewodnikach o Atenach, to z pewnością warto je odwiedzić. To nie tylko nasze odczucia, miejsce do cieszy się bardzo dobrymi opiniami np. na TripAdvisor.

Muzeum Benaki znajduje się w ścisłym centrum miasta. W okolicach Placu Syntagma oraz Ogrodach Narodowych, przy Koumpari 1.

Mieści się w imponującym neoklasycystycznym budynku, który jako jeden z nielicznych przetrwał powojenne zniszczenia. Należał on do rodziny Benakis, w którym mieszkał Antonis – założyciel muzeum, jak i jego ojciec Emmanuel, ku którego czci syn założył to muzeum.

Historia rodu

Antoni Benakis urodził się w 1873 roku w Aleksandrii w Egipcie. Co ciekawe, jest on nawet bohaterem książki Penelope Delta (który był jego wujkiem) pt.”Trellantonis”, co znaczy „Szalony Antony”. Opowiada ona o złośliwych przygodach dzieci dorastających w Aleksandrii na początku XX wieku.

Muzeum Benaki

Jego ojciec, Emmanuel Benakis (urodzony w Ermoupoli w 1843 roku) był greckim kupcem i politykiem, który po studiach w Anglii wyemigrował do Aleksandrii w Egipcie. Tam pracował dla greckiego przemysłowca Horemi, w którego rodzinę się wżenił. Dorobił się znacznego majątku. Za swoje zasługi dla kraju uważany jest za narodowego dobroczyńcę. Zasiadał w greckim parlamencie, pełnił też funkcję ministra do spraw rolnictwa i przemysłu. W 1914 roku objął urząd burmistrza miasta Aten. Zmarł w 1929 roku w Kifisii. Pośmiertnie swój majątek oddał do dyspozycji kilku fundacji charytatywnych.

Jego syn Antonis przeniósł się na stałe do Aten w 1926 roku. To on założył muzeum, które przekazał później greckiemu państwu. Kolekcję tworzył, rozbudowywał pod wpływem przykładu swojego ojca Emmanuela i jego przyjaciela Eleftheriosa Venizelosa – wielkiego męża stanu.

Muzeum Benaki

Kolekcja w nim zgromadzona obejmuje dzieła sztuki od czasów prehistorycznych, aż do współczesności. W muzeum odbywają się również wystawy czasowe. Wszystko rozmieszczone jest na kilku kondygnacjach, które podzielone są na:

  • sztuka prehistoryczna, starogrecka i rzymska
  • sztuka bizantyjska
  • sztuka islamska
  • historyczne pamiątki
  • sztuka chińska i koreańska
  • sztuka koptyjska
  • sztuka post bizantyjska i neohellenistyczna
  • kolekcja obrazów, rysunków i grafik
  • galeria Nikos Hadjikyriakos-Ghika
  • Yannis Pappas Studio
  • dzieciństwo, zabawki i gry
  • sztuka przedkolumbijska
  • biblioteka

Największe wrażenie robią elementy stałe ekspozycji, którymi są zrekonstruowane całe pomieszczenia recepcyjne odnalezione w bogatych dworkach w greckiej Macedonii z połowy XVIII wieku. Uratowane przed zniszczeniem w latach 30-tych XX wieku zachwycają oryginalnymi pozłacanymi sufitami i drewnianymi panelami. Dzięki temu, że pomieszczenia te odtworzone zostały z największą starannością i dbałością o każdy detal, patrząc na nie możemy sobie wyobrazić jak ich właściciele mieszkali w tamtych czasach.

Dom z całą kolekcją Benakis wraz ze swoimi trzema siostrami Aleksandrą, Penelopą i Argine, ofiarował miastu w 1931 roku. Liczyła ona w tamtym czasie około 37 tysięcy przedmiotów. W roku 1970 wzbogacono ją o kolejne 9 tysięcy, a następne lata przyniosły dodatkowe 60 tysięcy zabytków. Teraz liczy ich blisko 85 tysiecy – od paolitu do 2011 roku.

Ostatnia renowacja domu, trwająca od 1989 roku, zakończyła się pełnym sukcesem ukazując na nowo piękno i wyjątkowość budynku w roku 2000. Jest to muzeum zdecydowanie nowoczesne, ekspozycje świetnie rozplanowane i dobrze, efektownie oświetlone. Naprawdę warto je uwzględnić w swoim programie zwiedzania.

Zwiedzanie, ceny

Cena biletu to 9 Euro/os  na wystawę stałą. Jeżeli będziecie w Atenach  w czwartek, to jest on dniem bezpłatnym (z wyłączeniem grup zorganizowanych). Możecie również dokupić bilet na wystawę czasową za 7 euro/os, ale wierzcie nam, że sama stała jest tak bogata, że potrzeba sporo czasu aby ją obejrzeć.

W cenie biletu bezpłatny audio guide. Dostępne języki to grecki, angielski, francuski, hiszpański, rosyjski oraz chiński.

Wstęp do muzeum Benaki znajduje się w karcie iVenture.

Zarezerwuj kartę iVenture Ateny
Rodzaj biletu Cena
Normalny 9 euro
7 euro wystawa czasowa
Ulgowy 7 euro
5 euro wystawa czasowa
Dzieci poniżej 22 lat, niepełnosprawni 0 euro

Bilety ulgowe przysługują m.in. studentom, osobom powyżej 65 lat, nauczycielom.

Godziny otwarcia

Dzień tygodnia Godzina
Poniedziałek, środa, piątek, sobota 10:00 – 18:00
Czwartek 10:00 – 00:00
Niedziela 10:00 – 16:00

Muzeum Benaki nieczynne we wtorki. Dodatkowo w Nowy Rok, Święto Trzech Króli, 25 marca, Wielkanoc, poniedziałek Wielkanocny, 1 maja, święto Zesłania Ducha Świętego, 15 sierpnia, 28 października, 25 oraz 26 grudnia.

W muzeum znajduje się sklepik z pamiątkami oraz kawiarnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *